Triduum Paschalne – Wielki Piątek

Kronika parafii, parafia

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień postu ścisłego.
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu o godzinie 18 rozpoczęliśmy w Naszej świątyni parafialnej niepowtarzalną wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wyszli w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę ks. Proboszcz leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej odczytane zostały proroctwa o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie odczytana została, z podziałem na role, Męka Pańska według św. Jana.

Po ciszy w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej polecaliśmy Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: “Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. W Grobie Pańskim, który znajduje się przed ołtarzem w Naszej świątyni został wystawiony Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Wykonano pracę przy Krzyżu Misyjnym, także przy wejściu do kościoła, co możemy zobaczyć na zdjęciach.

Można wesprzeć to dzieło składając ofiary na konto parafii:
Parafia Rzym. – Katolicka
św. Marii Magdaleny w Sompolnie
nr konta: 09 8558 0008 0005 1060 2000 0010

Bóg zapłać.

Modlitwa poświęcenia pokarmów: BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO <- kliknij tu.